MAJI 03 – Şubat 2008

 

U-Recken Röportaj

 

Merhaba Yaniv Ben-Ari (U-Recken), öncelikle röportajımıza gösterdiğin ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Maji, Türkiye'nin ilk PsyTrance online dergisi olma özelliği ile Türkiye'de, PsyTrance ile ilgili birçok konuda iletişim aracı olmayı amaçlamaktadır.

 

>> İsrail'in Haifa kentinde doğduğunu biliyoruz. Bize biraz Haifa'dan ve oradaki müzik kültüründen bahseder misin ? Ayrıca şu an ülkenizde sürmekte olan bazı şiddet olaylarına bakışın ve mesajın nedir ?

 

> Ortadoğu problemi bizim hayatlarımızı da doğrudan etkileyen Yahudiler we Müslümanlar arasında olan global bi problem. Benim tüm Dünya genelinde birçok müslüman arkadaşım war ama sorunun temeli tamamen hükümetler  ve büyükbaşlar tarafından kaynaklanıyor. Ve bu gibi sorunlarda hep zarar gören masum insanlar olmakla birlikte daha iyi bir gelecek için herkes umutla bekliyor. Umarım herşey daha güzel olur bunun için çaba sarfediyoruz ama herkesin çaba göstermesi gerektiğini düşünüyorum.

 

>> Küçük yaşlardan beri müziğin içerisindesin, hatta ilk müzikal çalışmalarına Heavy Metal tarzında başladığını da yine senin hakkında yazılan yazılardan takip etmekteyiz. Trance müziğe geçişin nasıl oldu ?

 

> israil’de ki birçok insan büyük oragnizasyonlarda ve partilerde bulunuyor benim bu müzikle tanışmam yaklaşık 11 sene önce yani 1997 de oldu. Bundan 5 sene sonra U-Recken olarak bişeyler yapmam gerektiğini hissettim ve söylemem gereken şeyler olduğunu sezinledim, en sonunda kendi yolumu çizmeye başladım.

 

>> İngiltere ve NY'da tiyatral oyunlarda bazı müzikal çalışmalar yürütmüşsün, bize biraz bunlardan bahseder misin ?

 

> Benim için çok eğlenceli ve güzel bir deneyimdi. 3 ay New York’ta yaşadım daha sonra 1 yıl Londra’da kaldım, daha sonra yaptığım işler ilgi görmeye başlayınca “En iyi müzik ödülünü” alana kadar devam ettim. Halen bu tarzla ilgili çalışma düşüncelerim var. Ayrıca bir kaç film müziği teklifini değerlendirmeyi düşünüyorum. Psychedelic müzik benim için ruhumun gıdası ve bu müzik ile ilgili hiçbir finansal kaygım yok... Kendimi bu müziğe adamış durumdayım umarım arkama baktığımda iyi işler çıkartmış olurum.

 

> > Daha önce de Türkiye'ye geldiğini ve performans gösterdiğini biliyoruz. Senin için hem organizasyon hemde dinleyici kitlesi olarak tatmin edicimiydi? PsyTrance popülasyonu açısından Türkiye'yi nasıl buluyorsun ?

 

>Türkiye’de ki Psychedelic portalını emekleyen bir bebek gibi görüyorum. Ama hızla gelişen bir ülkeniz var. Ayrıca gözlemlediğim kadarıyla,  Psychedelic müzikte Türkiye’de çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Burdaki insanları çok seviyorum. Sıcak kanlılıkları ve sevecenlikleri bana İsrail’i hatırlatıyor. Daha önceki organizasyondan da çok memnun ayrılmıştım. Birde eklemek isterim ki, sizin aracılığınızla herşey için Kubilay’a teşekkürlerimi sunuyorum.

 

>> Kendi müzik tarzın hakkında neler söyleyebilirsin ?

 

> Benim müzik tarzım....agresif,yumuşak,melodik,dark ve yaz yağmuru kombinasyonu şeklinde tanımlayabilirim. Tamamen hayatım dan ve içinde bulunduğum ruhsal modun uyarlamasıdır.

 

>> Bir çok uluslararası etkinliklerde bulundun, müzik ve ruhsal bütünlük açısından seni en çok etkileyen etkinlik hangisiydi?

 

> Bulunduğum en iyi organizayon israil’deki her sene Nisan ayında yapılan Doof Festivaliydi. İnsanların bana gösterdiği sevgi ve coşku her seferinde beni çok mutlu etmiştir.

 

>> Son olarak Majı aracılığıyla söylemek istediklerin neler?

 

> Tabiki mesajlarım var ..herşeyden önce incelik ve mütevazilik çok önemli. Arkadaşlarınızla bu müziği paylaşın ve sonuna kadar arkasında durun,ve bu tür organizasyonların devamını getirin. Unutmayın ki bizler daha güzel ve barış içinde bir Dünya için çaba sarfediyoruz. Bütün politik saçmalıkları unutun, umursamayın bütün istediğimiz müziğin eğlencesine kendinizi bırakarak bu sihirli müziğin güzel enerjisine kapılmak...Dünya’nın her yerinden gelen insanlarla dans müziğini figüre etmek ve tadını çıkarmak lazım. Sizin bir parçanız olmaktan gurur duyuyorum. Tüm Dünya’ya ve size barış ve sevgi dileklerimi MAJI aracılığıyla gönderiyorum. Tekrara görüşmek üzere. Hoşçakalın...

"Ey Kardeş .......,

 

bu uyarıyı vermek görevimdir. Aramızdaki gizlilik Taahhüdünü unutma - çünkü Güç Sessizliktedir ve Bilgeliğin Tohumu Sessizlikte ekilir. Karanlıkta ve Sırda yeşerir.

 

Hermetic Order of the Golden Dawn, Neophyte (ilk dereceye giriş) İnisiyason Ritüelinden(1)