MAJI 02 – Ocak 2008

Türkiye'nin orman varlığı tükeniyor...

 

Türkiye'nin Orman Varlığı Tükeniyor !Türkiye'nin İstanbul'dan Kahramanmaraş'a kadar, bin 700 kilometre boyunda, 160 kilometre eninde bir bantta 12 milyon hektar orman varlığı bulunuyor ve bu ormanların tamamı yangın riski altında .Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre 1937 yılından bu yana geçen 64 yıllık süre içinde çıkan 68 bin 214 ayrı orman yangını sonucunda 1 milyon 533 bin 598 hektarlık orman alanı yanarak yok oldu. Bu verilere göre, bir yılda çıkan ortalama bin 66 adet yangında yılda 23 bin 962 hektarlık ormanlık alan yitirildi.

 

Orman yangınlarında tahrip olan alanları sırasıyla koruluklar, bozuk baltalıklar, bozuk korular, ağaçlandırma alanları, normal baltalıklar ve makilikler oluşturuyor. Yangınlarının çıkış nedenleri arasında yüzde 53 ile "ihmal ve dikkatsizlik" ilk sırada yer alıyor. Bunu yüzde 25 ile "belirlenemeyen nedenler", yüzde 9 ile "kasıt", yüzde 7 ile "yıldırım düşmesi" ve yüzde 6 ile "kaza sonucunda yangın" izliyor. 2001 yılının Ekim ayı sonu itibariyle 2 bin 547 ayrı orman yangını çıktı ve tahrip olan alan miktarı 7 bin 200 hektar düzeyinde kaldı.

 

Yetkililer, bu yangınların 2 bin 800 hektarının "örtü yangını", 4 bin 400 hektarının ise "tepe yangını" şeklinde çıktığını kaydettiler. Orman yangınlarının aylar itibariyle dağılımı ise Haziran'da 301 yangında bin 478 hektar alan, Temmuz'da 513 yangında bin 483 hektar alan, Ağustos'ta 501 yangında bin 257 hektar alan ve Eylül'de ise 433 yangında bin 342 hektar şeklinde gerçekleşti. Yangınlar orman alanlardaki tahribatın ötesinde can kaybına da neden oluyorlar. 2001 yılında çıkan orman yangınlarında söndürme çalışmalarına katılan orman görevlilerinden 8 kişi yaşamını yitirdi.

 

(Kaynak: Anadolu Ajansı ve ntvmsnbc.com)

 

Günümüzde ise, orman yangınları geçmişe göre pek de azalmadı. Yangınların çıkış sebebinin en büyüğünün dikkatsizlik oluşunu düşünürsek eğitim ve herkesin yok olan ormanları yeniden yeşertmek adına bir ağaç dikmesi ve bunu teşvik etmesi ise bu güzel toprakların evsahipleri olarak bize bir sorumluluk getirmektedir.

 

Türkiye’de bazı sanayi bölgeleri yanında hava kirliliği büyük şehirlerde sonyıllarda ciddi bir sorun olarak görülmektedir. Ancak, kentsel hava kalitesi ile ilgili bilgiler sınırlıdır. Çünkü şehirlerimizin çoğunda sadece partikül madde (PM) ve SO2 ölçümleri düzenli olarak yapılmaktadır. Türkiye'nin evsel kullanım için tüketilen ana enerji kaynakları petrol, linyit ve odundur ve en çok bunlar hava kirliliğinden sorumludur.

Sessiz  Ses

 

Zihninin uzayında bir şey seç. Dışında hiçbir şey kalmayana dek.. ve bunu öyle mükemmelleştir ki yeniden ve olduğun gibi varol kendi zihninde..

şimdi dinleSessiz Ses-i

Tepkisiz kal öylece, düşünceler üreten yanılsamalar uyandıran, duyuların efendisi.!Bu ilk değil ki, defalarca aldanış…

Sessiz ses, titreşiyor...

Gecenin en kuytusunda, sessiz bir dağ, sessiz bir ateş ve sessiz bi şaman dans ediyor.

Sessiz ses, titreşiyor...

Soğun hükümranlığında, yükseklerden, yükselen titreşimlerden sessiz bir titreşim geliyor...