MAJI 02 – Ocak 2008

Thailand

 

Thailand çok zengin bir kültüre sahiptir. Muhteşem güzellikteki tapınakları,egzotik mutfağı,doğası,eğlence hayatı,ünü her yere yayılan thai masajları size inanılmaz deneyimler yaşatacaktır.:)En önemli şehirlerinden bir tanesi olan Bangkok, tam anlamıyla Thailand’ı yansıtır. Bangkok, Thai dilinde “melek şehri” anlamına gelir.Ayrıca 400’den fazla tapınak bulunması nedeniyle Bangkok’a “tapınaklar şehri” de denmektedir. Mutlaka görülmesi gereken, Bangkok’un en eski ve ihtişamlı  tapınağı Wat Pho Tapınağı’dır. Bu tapınakta Thai masajı eğitimi verilmekte ve “yatan Buda heykeli” burada bulunmaktadır.

 

Ayrıca Tayland boksunun ülkedeki popülerliği, ata sporu olmasından kaynaklanmaktadır, ve  kökleri çok eskilere dayanmaktadır. Muay Thai, Thai halkının kültürünün köklerinden gelmektedir. Tayland’da “Kralların Sporu” olarak anılır..    Muay Thai’nin tarihini incelediğimizde, Thai insanlarının tarihi ile iç içe olduğunu görmekteyiz. Burmese ordusu Ayuddhaya şehrini yok etmesiyle Thai tarihinin arşivleri de kaybolmuş oluyordu. Sahip olunan bilgilerin çoğu Burmese, Kamboçya, Avrupalı gezginler ve Chiangmai’deki Lanna Krallığı kronolojisinden gelmektedir.

 

Thailand’ın resmi dili Thai’dir. Ancak İngilizce de anlaşılabilir. Thailand’da  sıcak ve muson iklimleri hakimdir.Gittiğiniz zamana dikkat etmelisiniz, seyahatiniz çok ıslak geçebilir.

 

Asya’daki ekonomik gücü ise kullandığımız bir çok eşya’daki Made in Thailand yazısından belli olmaktadır. Hareketli günlük yaşamı Banghok’u tam bir dünya kenti haline getirmekte.

 

Tarihi ve doğal güzellikleri, eşsiz sahil ve adaları ile yağmur kuşağının içinden yükselen ‘özgür insanların ülkesi anlamına gelen Thailand, mutlaka gidip görülmesi gereken yerlerden...

 

Tayland T.C. vatandaşlarına vize uygulamamaktadır fakat bu durum 15 günden fazla kalınmayacaksa geçerlidir. Yeşil pasaporta vize istememekte, normal pasaportla 15 günden fazla kalınması planlanırsa konsolosluğa gidip vize başvurusu yapmak gezinizi daha sağlıklı hale getirir.

Sessiz  Ses

 

Zihninin uzayında bir şey seç. Dışında hiçbir şey kalmayana dek.. ve bunu öyle mükemmelleştir ki yeniden ve olduğun gibi varol kendi zihninde..

şimdi dinleSessiz Ses-i

Tepkisiz kal öylece, düşünceler üreten yanılsamalar uyandıran, duyuların efendisi.!Bu ilk değil ki, defalarca aldanış…

Sessiz ses, titreşiyor...

Gecenin en kuytusunda, sessiz bir dağ, sessiz bir ateş ve sessiz bi şaman dans ediyor.

Sessiz ses, titreşiyor...

Soğun hükümranlığında, yükseklerden, yükselen titreşimlerden sessiz bir titreşim geliyor...