MAJI 12  - Kasım 2009

 

PSY YOGA (2)

Psychedelic Ayinlerde Yoga Meditasyon Tekniklerinin KullanımıSri Brahmarishi Narad

Ses Akımı Meditasyonu

 

Tüm dikkatinizi kesintisiz olarak beyninizin ortasına epifiz bezinin bulunduğu bölgeye odaklayın. Ortaya çıkan sesleri konsantre olarak dinleyin. Bir süre sonra çeşitli ton ve perdelerde sesler duymaya başlayacaksınız. İlk başta yalnızca kulaklarda rastgele moleküler sesler oluşabilir ancak zamanla, bir enstrümanın notaları gibi daha net ve kalıcı sesler kendini gösterecektir. Bu ses kulağın dış fiziksel parçaları değil, doğrudan beyin ve süptil bölgeleri tarafından algılanır. Bu fiziksel vücutta akan ve süptil vücutlara yayılan bilinç enerjisinin titreşimlerinin sesidir.

 

Dikkatinizi duyabildiğiniz en yüksek sese kesintisiz olarak odaklayın ve sizi daha yüksek bilinç hallerine çıkarmasına izin verin; bununla birlikte sesin spiritüel ışığı açığa çıkarmasına ve yoğunlaştırmasına da izin verin. Konsantrasyonunuz ne kadar iyi olursa, ses daha yüksek ve daha net olacaktır. Ses titreşimlerinin tüm kafanızı, tüm vücudunuzu ve çevrenizi kapsayacak şekilde genişlediğini deneyimleyin. Bu sayede bir müzik küresine dönüşeceksiniz ve tüm varlığınız evrenin uyumlu ritminin alıcısı ve aktarıcısı olacak. Bu meditasyonun ardından gözlerinizi açtığınızda, etrafınızın göz kamaştırıcı bir ışıkla dolduğunu görebilirsiniz. Başlangıçta ses akımı kafanın belirli bir bölgesinde yerleşik olabilir, büyük ihtimalle de kulaklardan birinde.

 

Sol kulaktaki ses akımını dinlememelisiniz, çünkü bu fiziksel olarak zarar verebilir. Sağ kulağınızı dinleyin ve sesi aşama aşama merkeze, beyninizin ortasına getirin. Bu tepe merkezi Sahasraram Çakra olarak da bilinir ve başınızın tamamen ses akımı titreşimleriyle dolmasına ve ardından çevresine yayılmasını sağlar. Bu en yüksek deneyimlere olanak tanıyan klasik yöntemlerden biridir.

 

Baştaki Işık MeditasyonuBu meditasyonu uygulamak için gözlerinizi kapatın ve tüm ilginizi alnınızın ortasında, kaşlarınızın hafif üzerindeki noktaya vererek içsel vizyon alanınızı gözlemleyin. Bu bölgeye Üçüncü Göz Çakrası veya Agna Çakra adı verilmektedir. Bu nokta geleceği görme becerisiyle ilgilidir. Agna Çakra'nın fiziksel olarak açığa çıktığı yer veya dayanak noktası burun kemiğinin arkasında bulunan hipofiz bezidir. Gözlerinizi kapadığınızda, içsel vizyonunuzda ışıklar, renkler ve şekiller belirmeye başlayana dek aralıksız bakın. (Bu esnada, rahat konumda olması gereken gözlerinizle değil, dikkatiniz ile izlemektesinizdir.)

 

İnsanların çoğu gözlerini kapattıklarında, ilk başta siyah bir boşluk görürler, fakat bu karanlığa uzun süre baktığınızda çeşitli renkler ve şekiller belirmeye başlar. Bu gerçekleştiğinde, tam ve kesintisiz ilginizle, sanki dikkatle bir film seyrediyormuşsunuz gibi bunları izleyin. Ardından vizyon alanınızın merkezinde görebildiğiniz en ufak noktaya tüm konsantrasyonunuzla odaklanın ve bu noktada sabit kalın. Bunu yaptıktan sonra, ışık yeni bir enerji patlaması yaşayarak genişleyecektir ve siz de kendinizi daha yüksek bir titreşim seviyesinde ve alanında bulacaksınız. Bu meditasyon türünü düzenli olarak uygularsanız genişleyen bir ışık denizine dalmış olacaksınız; ve spiritüel gücün yayıldığı bir merkeze yerleşeceksiniz.

 

Deneyimli bir meditasyon uygulayıcısı, dikkatini başının üstünde yer alan Sahasraram Çakra veya Bin Yapraklı Lotus’a odaklayarak daha bile güçlü bir ışık ve spiritüel enerji yayılımı sağlayabilir. (Bu çakranın aktivasyonu daha fazla gayret gerektirebilir; başlangıç seviyesindekiler için Agna Çakra veya Üçüncü Göz Merkezi ile bakmak daha kısa zamanda sonuçlar verebilir.) Sahasraram Tekerleği en yüksek çakradır; ‘Sınırsıza Açılan Kapı’, Brahmaranda veya Brahma Deliği olarak adlandırılır. Bu, tüm merkezler arasında insanda uyandırılabilecek en güçlü ve spiritüel merkezdir (gerçi bazı yogiler tarafından eş değerde görülen Kalp Çakrası'nı hariç tutabiiriz). Sahasraram Çakra mükemmelliğe erişmiş bir yogin veya azizde tamamen aktiftir, Kozmik Kundalini’nin beyaz ateşi bu insana iner ve onu kişinin kendi yükselen kundalini gücü ile harmanlar; beyaz spiritüel ışık kilometrelerce etrafına yayılır.

 

Çakra MeditasyonuÇakraların yer aldığı vücudun çeşitli bölgelerine odaklanarak bu çakraları aktive etmek ve daha yüksek enerji kanalları ile süptil vücut arasında artan bir enerji akımı sağlamak mümkündür. Bu sayede daha fazla spiritüel enerji ortaya çıkar. Fiziksel beden ile süptil enerji bedenlerini birbirine bağlayan yedi ana çakra bulunur.Çakralar, spiritüel enerji ışınlarını hazmeden ve yayan bir mekanizma görevine sahip, dönen enerji vorteksleridir. Fiziksel vücutta bezler ve ana sinir merkezleri ile bağlantılıdır. Eterik vücutta ise, dönüşümlü enerjilerin stroboskopi etkisini ayrıştırmak suretiyle oluşmuş çiçek yapraklarına benzer birer tekerlek gibidirler. Eterik çakra çiçekleri ait oldukları beze veya sinir pleksusuna huni benzeri bir kol ile bağlıdır. Astral bedende, bir su akıntısındaki girdaplara ya da tıpası açılmış küvetten akan sulara benzer. Zihinsel bedende ise bir araya gelen ışık çizgileri olarak görülürler.Muladora Çakra omurganın en altında bulunur ve yoganın ileri seviyelerinde uyandırıldığında, omurga merkezinden yukarı ilerleyerek Sahasraram Çakra adı verilen selebral korteksteki en yüksek çakrayı aktive etmek için uygulanan Kundalini Ateş Yogası’nın dayanak noktasıdır. Bir sonraki çakraya Sakral Çakra veya Swadisthana Çakra denir. Bu, böbreküstü bezi ve havada bulunan pranik canlılığın hazmedilmesi ile ilgilidir. Hava bu enerjiyi güneş ışınları ile elde etmektedir. Farklı metinlerde cinsel fonksiyonun Muladora Çakrasıyla mı yoksa Swadisthana Çakrasıyla mı daha ilgili olduğuna dair çelişen düşünceler vardır. Swadisthana Çakra'nın ardından Manipara veya Solar Pleksus adı verilen çakra gelir ve bu da sindirim fonksiyonların yanı sıra astral arzular ve duyguların hissedilmesi ile bağlantılıdır.  Bunların bir üzerinde, spiritüel enerji kaynağı ve yüksek sevgi, fedakarlık ve iyilik ile ilgili olan Anahala veya Kalp Çakrası bulunur. Diğer bir çakra Vishudha veya Boğaz Çakrası'dır ve tiroid bezleri ile bağlantılıdır; iletişim gücünü açığa çıkarır, mantra yoga ve artistik yaratıcılık ile ilgilidir. Bu merkez ilahiler ve şarkılar söyleyerek aktive edilir. Ardından kaşların hemen üstünde, alnın ortasında yer alan Agna Çakra bulunur. Bu, hipofiz bezleri ve beynin korteksaltı bölgeleriyle bağlantılıdır. Agna Çakra yüksek zihinsel becerilerle, geleceği görme, bilimsel mantık, heves ve felsefi düşünceyle ilgilidir. Bu çakranın geliştirilmesi süperfiziksel düzeyde astral ve zihinsel güçlerin farkına varma ve düzenleme becerisini arttırır. Agna'nın üzerinde pineal bez ve selebral korteksle bağlantılı olan Sahasraram Çakra, veya Bin Yapraklı Lotus yer alır. Başın tepesindedir. Ses akımları ve geleceğe ait sesler duyma özelliğiyle ilgilidir ve çakraların en spiritüel olanıdır. Bu çakra tamamen açıldığında, Tanrı bilinciyle birleşme imkanı doğar ve Aydınlanma gerçekleşir.

 

Dikkatinizi çakralardan birine verdiğinizde, o bölgedeki bilinç konsantrasyonunun düşük armonileri çakrayı aktive eder ve içinden geçen enerjileri arttırır; böylece süperfiziksel enerji katmanına bilinçli bir giriş sağlamayı olanaklı kılar. İlk üç çakra, yani Muladora Çakra, Sakral Çakra ve Solar Pleksus Çakra odaklı yapılan meditasyonlar, düşük duyguları ve cinsel tutkuları uyandırabileceği için tavsiye edilmez. Çünkü bunlar istenmeyen astral etkilere girişe sebep olabilir  ve psikolojik dengesizlik yaratabilir. Süperbilincin açığa çıkarılması için en doğrudan merkezler olan Kalp Merkezi yani Agna Çakra ve Sahasraram Çakra üzerinde uygulama yapmak daha yararlıdır;  bu merkezler uyandırıldığında vücuttaki bezler dengelerini değiştirerek ve enerji kanallarında veya eterik bedenin nodilerinde yeni pranik güçlerin dolaşmasını sağlayarak, aynı zamanda astral ve zihinsel vücutları temizleyerek ve güçlendirerek alt çakraları kendiliğinden geliştirecektir.

 

Hipofez bezinin salgıladığı hormonlar, timus bezi, tiroid bezi, adrenal bezi ve cinsel bezler gibi diğer bezleri de düzenler. Hipfez bezi, çakranın gelişmesi ile tamamen aktive olduğunda, diğer tüm bezler düzgün bir kimyasal dengeye kavuşur, böylece alt çakraların hepsinin titreşimsel seviyelerinin düzgün biçimde gelişmesini ve yükselmesini sağlar. İleri seviye bir yoga uygulaması olan Kundalini Yoga’da, Kundalini Ateşi'ni uyandırmak, bu ateşi omurga boyunca ilerleterek en yüksek çakra olan ve başın üzerindeki Sahasraram’a çıkarmak için, omurganın en altındaki Muladora Çakra'ya konsantre olunur.

 

Ancak Kundalini Ateşi zamanından önce uyandırılır ve düzgün yönlendirilmezse, sinir sisteminde ve eterik vücutta ciddi hasara yol açabilir. Kundalini gücü düzgün şekilde yukarı doğru yönlendirilmezse, aşağı doğru ilerleyerek anormal cinsel arzular ve sapkınlığa yol açabilir. Bu sebeple Kundalini’yi uyandırma işlemi sadece süptil vücutların çok büyük ölçüde saflaştırıldığı ve ruhun kişilik üzerindeki kontolünün sağlamlaştırıldığı ileri seviye yogalarda yapılmalıdır.

Hangi uzak yarlarda ya da hangi uzak göklerde

Kurban edildi gözlerindeki ateş?

Hangi kanatlar erişebilir ona?Hangi el kavrayabilir ateşi?

Ve hangi güç ve hangi beceri Bükebilirdi kaslarını yüreğinin?

Ve, yüreğin çarpmaya başladığında,Hangi dehşetli el ve hangi dehşetli ayaklar?

 

william_blake