MAJI 11 – Eylül 2009

 

Psychedelic Ayinlerde Yoga Meditasyon Tekniklerinin Kullanımı 1

Sri Brahmarishi Narad

Psychedelic madde deneyiminin hassas spiritüel ve psişik enerjilere duyarlılığı arttırması, bilincin daha derin düzeylerinden etki akışını hızlandırması olgusu, doğrudan bu enerjilerin nasıl düzgün biçimde algılanabileceği ve ele alınabileceği sorusunu akıllara getirmektedir. Bu enerjiler yönlendirilmezse, yarardan çok zarar getireceği açıkça görülmektedir. Dolayısıyla psychedelic deneyimler esnasında geleneksel Yoga meditasyon tekniklerinden yararlanılması bu soruna yapıcı bir çözüm sağlar.Yoga felsefesine göre insan doğasının en spiritüel ve güçlü yönü ilgi veya bilinç yeteneğidir. İnsanın özgür iradesinin en temel özelliği ise ilgisinin neye yoğunlaşacağına ilişkin yaptığı seçimdir. İnsan doğası gereği dış çevresinde daima bir şeylere ilgi duyar, ancak biz bu ilgiyi nasıl yönlendireceğimize karar verebiliriz.

 

Tüm Yoga uygulamalarının amacı insanın dikkatinin ve bilinç becerisinin ne olduğunu keşvetmek ve doğrudan bunu deneyimlemek üzerinedir. Yogi, sayesinde her şeyin anlaşılabileceği temel ilkeyi bulmaya çalışır. Bu laf ilk başta çok soyut gelebilir ve uygulamaya dayalı olarak anlaşılması zor olabilir. Ancak düzenli olarak uygulandığında saf bilinç haline ulaşmaya elverişli sonuçlar sağladığı kanıtlanmış bir takım yöntemler mevcuttur. Psychedelic bir süreç esnasında daima hatırlanması gereken bir nokta, her ne algılanıyor, ne düşünce hatta halisünasyon ortaya çıkıyor olursa olsun, bütün bunların kişinin kendi zihni ve bilinci tarafından yaratıldığı ve yine kişinin kendi algı araçları ile filtrelendiğidir. Bu algılar bizim kendi psişik enerjimizin örüntüleridir. İlgimizin yönlenmesine izin verdiğimiz düşünce ve duygulara enerji yükleriz. Dikkatin gücü odaklandığında, kendi alt anlamları şeklinde bir zihinsel ve duygusal enerji üretir ve dikkatimizin yönlendiği düşünce ve duyguları besler ve enerjik hale getirir. Psychedelic bir deneyimin kontrolünü elde tutmanın temel faktörünün ilgi akışını kontrol etmek olduğu açıkça anlaşılabilir. Raja Yoga meditasyon teknikleriyle kafa karıştırıcı deneyimlerden ilk aşamasında kaçınmak ve ilgi akışını düzgün yönlendirmek mümkündür. Şimdi bilinç genişletici deneyimlerin etkisindeyken yararlanılabilecek birkaç tekniğin tanımını yapacağız. Öncelikle psychedelic bir madde etkisindeyken yaşanabilecek paranoya ve benzeri rahatsız edici veya korkutucu deneyimlerin olması durumunda uygulanabilecek temel bir kuralı gözden geçirelim. Her ne düşünüyor, hissediyor veya deneyimliyor olursanız olun, bu deneyimin sizin içinizdeki bilince ait olduğunu fark edin.

 

Ardından dikkatinizi tamamiyle içinizde olan biteni deneyimleyen bilincinize yönlendirin. Bu işlem bilincinizi kendi saf doğasına geri getirir ve zihinsel ve astral düşüncelerle bağını keser. Bu zararlı düşünce formları böylece dağılır ve başta kalıplandıkları enerji maddesi düzleminin homojenik ve titreşimsel enerjisine geri döner. Bilincin kendini gözlemlemesinden doğan güçlü ışık zararlı düşünce formlarının kolayca yok olmasına ve dağılmasına yardımcı olur. Bunun gerçekleşmesinin sebebi, üretilen saf bilincin güçlü alt anlamlarının, zararlı düşünce formlarının uyumsuz ve faz dışı olan titreşimlerinin etkilerini sıfıra indirmesidir. Bu meditasyon tekniklerinden birini uygularken dikkatinizin dağıldığını fark ederseniz, doğrudan meditasyon sürecine geri getirin ve bunu, uyguladığınız belirli meditasyon formunda sabit kalana dek gerekli olduğu her anda yapın. Meditasyon deneyimi az olan kişilerin dikkat dağılmasına karşı savaşma eğilimi vardır, ki bu başlı başına dikkati dağıtır. İlgi bir anda sadece bir yerde olabilir. Bu yüzden ilginizi yalnızca meditasyon yaptığınız duruma geri getirin. Bu zihinsel dağınıklığı kesmenin diğer bir yöntemi de nefes alıp vermeyi bir süreliğine durdurmaktır. Nefes almak vücuttaki her biyolojik süreç ile yakından bağlantılı olduğundan, milyarlarca yıllık evrim ile gelişen hayatta kalma güdüsü, ilgi dağınıklığı akışını durdurur ve kesilen nefesin farkındalığına odaklanır. Sonrasında normal nefes alışverişe devam etmek ve uygulanan meditasyona dönmek kolay olacaktır.

Şaman, zihin-uzayında kendi kaynağıyla nasıl yeniden bağlantı kurulacağını öğrenmiş olan egodur...

 

Jim Dekorne