MAJI 06 – Ağustos 2008

 

Obruklar

 

Obruk (ya da obruk gölü) görenleri şaşkınlığa ve heyacana sürükleyen mucizevî bir göl. Obrukların en önemli özelliği, dünyada Konya Kapalı Havzası'ndan başka bir yerde rastlanmayan çok özel coğrafi oluşumlar olmaları. Bunlar karst arazi denilen, genelde suyun kolayca eritebildiği buharlaşma ürünleri, kireçtaşları ve karbonatlar içeren düzlüklerde bulunan derin çukur şeklinde göller. Bu tabakalarının eriyerek meydana getirdiği derin çukurların yeraltı sularıyla dolmasıya veya yeraltı mağaralarının tavanlarının çökmesiyle oluşmuş. Bu cağrafî oluşumun adı İngilizce, Fransızca ve birçok dile Türkçe'den geçmiş. Ülkemizin yeraltı sularının 3'te 1'ini barındıran Konya Havzası'nda 20'yi aşkın obruk bulunuyor. Bunlardan en meşhuru 300 m genişliği ve 145 m derinliğiyle Kızören Obruğu. Merkez Karatay ilçesine bağlı Obruk kasabası da ismini ondan alıyor. Obrukların diğer bir özelliği de yazın ilk aylarında koyu lacivert ve yeşil olan renginin yaz ilerledikçe çivit mavisi, berrak bir renk alması. Meyil, Çıralı, Gölhöyük Obrukları da diğer ilgi çekenleri. İçindeki suyun değinliği ve berraklığı sebebiyle de bu obruklardan 7-8 tanesi su altı dalışları için uygun yerler.Kızören Obruğu:Ulaşım: Konya-Aksaray yolu üzerinde Konya'ya 74 km mesafedeki Obruk Kasabası'ndan 5 km kuzeyde (Konya-Aksaray istikametinde solda).Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye), “Konya Kapalı Havzası'nın Akılcı Kullanımına Doğru” adlı bir projeyi uygulamaya başladı.

 

Projenin sitesi: http://www.wwf.org.tr/tr/su_konya_main.asp

 

Yeraltında zamanla eriyen kalker taşlarının boşluk oluşturması ve bu boşluğun zamanla çökmesi üzerine obruklar oluşur. Obrukların derinlileri birkaç metreden başlayarak; birkaç yüz metreye kadar ulaşabilirler. Bazıları silindir biçiminde olup dipleri görünmekte, bazılarının ise dipleri görünmemektedir. Bazı obruklarin içinde su, CO2 ve kükürt minerali vardır.

Hindu tanrısı Shiva'nın, ateşten halesi evrenin ritmini simgeliyor. Bu ateş Hindu'ların aydınlık simgesi olan nilüfer çiçeği kaidesinden kaynaklanmakta. Shiva bu dansı, cehaleti simgeleyen yaratığın üzerine basarak yapıyor.