MAJI 03 – Şubat 2008

 

Nepal

Zeynep YİMSEL Ocak 27, 2008

Nepal krallığını Tibet'ten ihtişamlı Himalaya'lar ayırır. Nepal, kendini dünyanın tek hindu krallığı olarak tanıtan ülkedir. Güneyinde Hindistan ile çevrilidir.Kathmandu başkentidir ve en gelişmiş,  büyük şehirlerinden biridir, nüfusun büyük kısmı bu vadidedir. Ayrıca çok özel kültürel değerlere sahip olan bu bölge, kesinlikle keşfedilmesi ve deneyimlenmesi gereken değerli, nadir yerlerden biridir. Dünya üzerindeki en yüksek zirvelerden 8 tanesi Nepal'dedir.Özellikle dağcılar ve rafting tutkunları için bu yerler vazgeçilmez güzellikteler...

 

Ülkeye giriş çıkışlar çok kolay, hatta Hindistan' da daha uzun kalmak için bile Nepal'e  keyifli bir ziyaretle, hiç sıkıntı çekmeden vizenizi uzatabiliyorsunuz. Nepal'e karayoluyla da ulaşım sağlanabiliyor. Ancak geçtiğiniz bölgelerde tahmin edemeyeceğiniz tuhaflıklar ve tehlikelerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle uçak tavsiyemizdir.

 

Nepal insanı oldukça sıcakkanlı. Bol bol gülümseyen yüzlerle, namaste sesleri duyabilirsiniz.

Meşhur Tibet mantısından, "Momo", yemeyi ihmal etmeyin.

 

Hindular çok sayıda tanrıya inanıyorlar, sık sık onların binlerce tanrılarıyla karşılaşabilirsiniz.

Örneğin Kathmandu meydanındaki bir ağaç, Tanrı olarak inandıkları  Şiva.

 

Nepal mistik açıdan o kadar çeşitli ki sadece Kathmandu'da 2500 tane tapınak var. Resmi dini Hinduizm. Ayrıca Nepal,Dünya'da bayrağı dikdörtgen olmayan tek ülke.Nepal'de de inekler, Hindistan'da olduğu gibi kutsal,insanların sahip olduğu haklara sahipler. Aslında çok hoş, Dünya'da bir tek Hindular sayesinde, insanlarla eşit haklar taşıyan hayvanlar:)

 

Kathmandu'yu tepeden ve tam olarak görmek isteyenler mutlaka şehrin kulesine çıkmalılar. Buradan tüm şehri seyredebilirsiniz. Fakir bir ülke olmasına rağmen sadece cumartesi günleri tatil yapıyorlar.

 

Hippiliğin doğuş yeri Nepal.. Kathmandu'da Durbar Meydanı:68'li yıllarda hippiler bu meydana gelir ve çok rahat çeşitli uyuşturucular kullanırlardı. Hatta caddelerden birinin adı da "Freak Street":)  Ancak günümüzde Nepal'de, devlet  uyuşturucu kullanımını yasakladı.

 

Paşupatinat Nehrinde, ölüler yakılıyor ve bu nehir Ganj'la birleşiyor. Ölüler kast sistemine göre yakılıyor ve küller Paşupatinat nehrine serpiliyor. Ölü yakma töreninde, ölen kişinin ailesindeki erkeklerin saçları sıfıra vuruluyor ve sadece kafanın arkasında bir tutam saç bırakılıyor. Mart ayının başında, kendini Hinduizme adamış din adamı  binlerce sadu, Paşupatinat tapınağına ziyarete geliyor. Sadular, saçlarını ve sakallarını hiç kesmiyorlar. Ayrıca sadece sadular öldükleri zaman yakılmıyorlar. Saduların ilginç geleneklerinden biri de; Şivaya benzemek için vücutlarını beyaza boyamaları. Nepal'deki insanlar Kukuri denen hançerler taşıyorlar. Bu hançerler Nepal'in sembolü.Gorka'lar, yani Nepal savaşçıları, geçmişte Çanakkale'de İngiliz ordusunda, Osmanlı'ya karşı savaşmıştı. Ayrıca ülkenin %5'i müslüman. Müslümanlar rahatça yaşayabiliyorlar dinlerini, bu kültür zengini ülkede.Öyle ki; Nepal'de bulunan bir cami bahçesinde,  6bin kişi aynı anda ibadet edebiliyor. Son olarak; Nepal kesinlikle görülmesi gereken yerlerin en başında geliyor. Muhteşem doğa güzellikleri, ihtişamlı binlerce tapınağı, mutlu ve sıcak insanları..

Bir yandan yaşam ile ölümün bu kadar yakın ve nehir kenarında sık sık karşılaştığınız bu  gerçeklik....

"Ey Kardeş .......,

 

bu uyarıyı vermek görevimdir. Aramızdaki gizlilik Taahhüdünü unutma - çünkü Güç Sessizliktedir ve Bilgeliğin Tohumu Sessizlikte ekilir. Karanlıkta ve Sırda yeşerir.

 

Hermetic Order of the Golden Dawn, Neophyte (ilk dereceye giriş) İnisiyason Ritüelinden(1)