MAJI 12  - Kasım 2009

 

Mushroom 2009 Anket Sonuçları Açıklandı!

Sona Shine

1999 yılından bu yana yayınlanan psytrance camiasının en kalıcı dergisi Mushroom Magazine her yıl düzenlediği okuyucu anketinin 2009 yılı sonuçlarını Ekim/Kasım sayısında açıkladı.

 

Müzik ve çeşitlilik meselesi En iyi Live Act konusunda verilen cevaplar fazlasıyla çeşitlenmiş olduğundan belirgin tek bir gruptan söz etmek mümkün değil. Ancak Highlight Tribe, Neelix ve Liquid Soul bu kategoride öne çıkan isimler. Aşırı çeşitlilik gösteren cevaplar Dj’ler için de geçerli. Dj ve Live Act sayısının ne kadar çok olduğu düşünülürse bu sonuç pek de şaşırtıcı sayılmaz.

 

Burada ilginç olan ise ankete katılanların Psychedelic Trance sevenler ve Progressive sevdalıları olarak neredeyse eşit sayıda bölünmüş olmaları. Görünüşe göre dinleyicilerin % 35’i progressive trance’i tercih ediyor. Eşit çoğunluktaki Psychedelic Trance tercih eden dinleyiciler arasında Full On % 21 ile başı çekerken hemen ardından % 16 ile Dark Psy ve % 13 ile Psytrance geliyor. Geriye kalan dilim ise % 9’luk NuSchool Trance ve % 6’lık Progressive House arasında bölünüyor ki kişi kendine “kim bu insanlar?” sorusunu sormadan edemiyor. Bunlar muhtemelen İsviçreliler diye tahmin ediyorum ama kimbilir belki siz de gizli gizli Psy partilerde iki house çalsa da tıngırdatsak diyenlerden olabilirsiniz. Tabii bunu bir de alternatif sahnede üvey evlat muamelesi gören dj’lere sormak lazım.

 

Her halükarda bu çeşitlilikten hoşlanmayan dinleyiciler olduğu da ortada. Ankete katılanlardan Prodancek şöyle diyor: “Elektro sahnelerini kapatın! Onlara ihtiyacımız yok!” Explosion Crew’dan gelen yorum ise şöyle: “Psy festivallerde minimal ve techno kesinlikle kabul edilemez.

 

Dandik İsrailli dj’leri getirteceğinize yerel dj’leri çaldırın.” Elbette bu yoruma bakınca Explosion kardeşimizin booking alamayan yerel bir dj olduğundan şüphelenmeden edemiyoruz fakat belki de haksız sayılmaz. Öte yandan kimi dinleyiciler de Psytrance’in bir müzik değil yaşam biçimi olduğunu hatırlatıyor ve bunun çeşitliliğe açık zihinlerin yaşam alanı olduğundan dem vuruyorlar.

 

Aile salonumuz vardırTüm anket katılımcılarının birleştiği ortak nokta aile ortamı. Aşağı yukarı herkes müzik ve doğanın yanı sıra bir Psytrance festivalinde en önemli unsurun katılımcılar olduğu fikrinde birleşiyor. Herkesin arzu ettiği şey aynı; kavgasız, gürültüsüz, sıcak, güvenli bir aile ortamı, sevilen dostlarla biraraya gelmek. Agresif, saygısız insanların varlığı ve hırsızlık ise özellikle büyük festivallerde öne çıkan bir şikayet.

 

Kapılı tuvalet lüks sayılır mı?“No shit, no shower, 24 hour, Goa full power” düsturuyla bugünlere gelen dünya Psytrance ailesi bu durumda bir parça olgunlaşmış ve oyunu hijyenden yana kullanmış görünüyor. Parti ortamlarının uçak kazası mahali havasında olması ve depremzede modeli yaşam insana zaman zaman “Allahım annem babam beni bugünler için mi yetiştirdi?” sorusunu sorduruyor. Anket sonuçlarına göre psychedelic çocuklar artık kapısı olan ve ölüm tehlikesi arzetmeyen temiz tuvaletler ve uzun sıralar beklemeden, hatta mümkünse sıcak suyla duş alabilmek istiyorlar.

 

Nasıl bir festival?
2009 yılı anketi sonuçlarına göre uluslar arası festival dendiğinde Fusion Festival ve Ozora başı çekiyor. Hemen ardından Indian Spirit ve Antaris geliyor. Biraz gerisinde Vuuv, Spiritual Healing ve Wonderland var. Bu sonuçlara bakarken Mushroom dergisinin Almanya çıkışlı olduğunu ve iki yılda bir düzenlenen Boom festivalinin 2009’da gerçekleştirilmediğini de hesaba katmak lazım.

 

Nisan/Mayıs Mushroom Festival Anketinde çıkan neticeye göre 2009 yılına damga vuran şaşırtıcı sonuçlardan biri insanların % 48 oranında ezici bir çoğunlukla artık 10 binlerce kişilik 4-5 sahneli dev organizasyonlar yerine daha küçük çaplı, yakın ve sıcak aile ortamına sahip festivalleri tercih etmeleri. Festival dediğin 1000 kişiden fazla olsun ama daha da cozutmasın, hakim olunabilir çapta kalsın sonucu ortaya çıkıyor. Gene % 48’lik bir çoğunluk festivallerin 4-5 gün sürmesini tercih ederken % 11’lik azılı bir azınlık ise 5 gün yetmez diyor.

 

Dinleyicilerin %70’i bir festivalde en önemli unsurun müzik olduğunda hemfikir. Hemen ardından güzel tanıdık insanlarla doğa içinde bir mekanda olmak ve olumlu hava şartları geliyor. Ayrıca aşağı yukarı herkes Chill Out mekanı ve müziğine daha çok önem verilmesi konusunda son derece kararlı görünüyor. Atölye çalışmaları, eğitim ve sanat faaliyetlerinin sadece dans ve eğlencenin ötesinde psytrance yaşam tarzını festivaller aracılığıyla daha da anlamlı bir biçimde ortaya koyduğu inancı herkesin ortak düşüncesi.

Hangi uzak yarlarda ya da hangi uzak göklerde

Kurban edildi gözlerindeki ateş?

Hangi kanatlar erişebilir ona?Hangi el kavrayabilir ateşi?

Ve hangi güç ve hangi beceri Bükebilirdi kaslarını yüreğinin?

Ve, yüreğin çarpmaya başladığında,Hangi dehşetli el ve hangi dehşetli ayaklar?

 

william_blake