MAJI 01 – Kasım 2007

Küresel Isınma

 

Küresel ısınma, Türkiye'yi kuraklık ve su kaynakalrının azalması bakımından oldukça etkileyecek.Su kaynaklarımız giderek azalıyor.Medya bağırıyor.Ancak biz hala hortumla sokakları yıkıyoruz, halı yıkıyoruz.Sorunu bireysel olarak pek üstümüze alınmıyoruz.Aslında çözüm çok basit. Bulaşıkları elde değil de makinada yıkarsak 26-40 ton suyu tasarruf edebiliriz.5 dakikalık bir duşta 60lt. su harcanır. Dört kişilik bir ailenin her ferdi duş süresini 1 dakika azaltırsa yılda 18 ton su kazanılmış olur. Her saniye bir damla su akıtan musluk yılda bir ton su harcar. Bir otomobili hortumla yıkarsak yaklaşık 550, kovayla yıkarsak yaklaşık 40 lt. su harcanır. Sizce gerçekten uygulanamayacak kadar zor tedbirler mi bunlar?  Kullanılan suyun yüzde 65'ini tarımda, yüzde 25'ini sanayide ve yüzde 10'unu da ev ve diğer alanlarda kullanıyoruz. Yani suyun büyük bir kısmını tarım alanlarının sulanmasında kullanıyoruz. Yaşadığımız çevreye sahip çıkmalıyız, bilinçli ve duyarlı olmalıyız.Fabrikaların atık su arıtma tesisi kurmaları ve bu suyu tekrar  kullanmaları, çiftçilerin damlama sulamaya geçmeleri için teşvik etmeliyiz!!Ayrıca Al Gore'un yaptırdığı ''Uygunsuz Gerçek'' adlı belgeseli herkesin izlemesini tavsiye ederiz..Duyarlı olun, Türkiye çöl olmasın!!....

 

Küresel ısınmaya karşı alınabilecek çok kolay önlemler:*Amüpülünüzü değiştirin. * Daha az araba kullanın. Yürümek de sağlınız için iyi olacaktır:)* Geri dönüşüme katkıda bulunun.* Televizyonunuzu düğmesinden kapatın, prizlerde gereksiz fiş bırakmayın, şarj aletlerini prizde bırakmayın.Bunları yaparak, klima, çamaşır makinesi,bulaşık makinesinin harcadığı toplam enerjiye eşdeğer bir enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.* Daha az sıcak su kullanın.Suyu ısıtmak için çok fazla enerji harcanmaktadır.*Ambalajları fazla olan ürünlerden kaçının.* Bir ağaç dikin.Kesilen ağaçların yerini ne dolduracak? Doğayı en hızlı katleden testereler!Duyarlı olun ki yaşanan bu ortak sorunun çözümü hepimizin bir parçası olsun..

..."Majisyenler doğa sırlarını inceleyen engin ve azimli araştırmacılardır ve yeteneklerinden dolayı basit insanların mucize gözüyle baktığı etkenleri önceden belirleme gücüne sahiptirler."

 

Kral Süleyman'ın Legemeton kitabının Goetia bölümü