MAJI 17 - Kasım 2010

 

Kış Gündönümü

Astro-psikolog Carhan Raphael

Kış gündönümü kuzey yarım kürede yıl içerisinde karanlığın en yoğun olduğu nokta, yılın en uzun gecesidir. Kış gündönümünden sonra günler uzamaya ve  daha aydınlık olmaya başlar.Eski uygarlıklarda, yılın bu zamanı ateş ile kutlanırdı. İnsanlar aydınlığı geri çağırmak için  bir araya gelip şölen ve kutlamalar düzenlerlerdi. Kış gündönümü beraberinde yeni ışığın sözünü, yeni ışığın umudunu getiriyor.

 

Güneş kış gündönümünde Oğlak burcuna girer ve bir sonraki gün ‘yeniden doğar’. Dünyanın dört bir tarafındaki çeşitli uygarlıkların  gelenekleri içerisinde ‘Güneş Tanrısı’nın yeniden doğuşu ile ilgili mitolojiler ve hikayeler olduğu görülmektedir. Kış gündönümü, geriye bakıp geçen yıl üzerine  ve gelecek yılda yeniden doğmasını istemediğimiz birşey, geride bırakmak istemeyi dilediğimiz birşey olup olmadığını düşünme zamanıdır. Tekrarını istemediğiniz neyse,  gözünüzün önünde bunun sona erdiğini canlandırabilir ya da değişmesini istediğiniz durumun ne olduğunu bir kağıt parçasına yazıp  bu kağıdı sembolik olarak yakabilirsiniz. Simgesel olarak atmosfere salıvereceğiniz küçük sıcak hava balonu tarzindaki   fenerlerin de olumlu bir psikolojik etkisi olabilir.

 

Bu dönemde, güneş , ışık ve beraberinde getirdiği altın renkli bir enerji üzerine meditasyon yapmanın da yardımı olabilir. Bu yıl, olağan olarak Güneş’in iyimserlik ve fırsatları simgeleyen Yay burcundan çıkıp; değerlendirme, iş ve sorumlulukların temsilcisi olan Oğlak burcuna geçmesinden başka pek çok geçiş meydana gelecek Aralik ayında. Mars ve Merkür,  Oğlak burcuna girerek,  Balık burcundaki Jüpiter-Uranüs kavuşumunu başlatıyor. Bunu takiben Plüton'un da Oğlak burcuna girmesiyle başka bir kavuşum daha oluyor. Bu kavuşumlar, hem içsel hem de dışsal olarak, fiziksel ve metaforik yolculukları simgesi olarak görülebilir.

 

Burada kabul gören bilgeliğin, akıllıca olarak kabul edilenin değişimi, dönüşümü fırsatı yatıyor. Bu her ne kadar olumlu bir değişim olabilirse de fazla iyimser olup risk almakla da sonuçlanabilir.

Greenwich  saati ile  08:15te Ay, dolunay  formunda olacak ve bunu 08:18’de oluşacak tam Ay tutulması takip edecek. Bu tutulma, Dogu Asya, Avustralya, Amerika ve Avrupa’dan izlenebilecek. Daha sonra Ay  09:22’de Yengeç burcuna girecek. Yengeç,  Ay tarafından yönetilen bir burçtur. Gökyüzündeki bu oluşum kış gündönümünde nadiren gerçekleşir ve bu dönemde gerginlik ve tedirginliklerin ortaya çıkmasını beraberinde getirebilecek çok güçlü bir enerji alanı olduğunun göstergesidir.

 

Suyun etkisindeki Yengeç burcunun enerjisi bilinçaltındaki duyguları harekete geçirerek kişilerin hayal bile edemeyebilecekleri davranışlarda bulunmalarına neden olur,  bu enerjinin daha kadınsal, yaratıcı ve sanatsal bir enerji olduğu söylenebilir. Bu dönemde, kişilerin olabilecek değişikliklere hazır olmak için  temellerini sağlamlaştırma, ayaklarının yere iyi bastığına ve adımlarına dikkat etmeleri gereği vardır. Bu son derece yoğun bir enerjinin etkili olacağı bir kış dönümü olacağa benziyor. Zorlu bir geçiş ancak aynı zamanda büyük fırsatların da ortaya çıkabileceği bir zaman.

“Özgürlüğe doğru bir milim olsun ilerleyebilmek istiyorsak, dünya vizyonumuzu ters yüz etmemiz gerekir. Bu muazzam bir çaba  alacaktır. Buna rağmen, daha büyük  bir mutluluk yoktur. Benliğinin sonsuzluğunda fethedeceğin bu bir milim, olaylar dünyasındaki okyanusları yutabilir.

 

dreamer