MAJI 19 – Ağustos 2011

 

Güney Afrika’dan Sevgilerle…

(Yazarlar) Dide Yapar & Bruce Abrahamse

Güney Afrika, insanoğlunun anavatanı olan Afrika’nın en güneyindedir. Cape Town, Afrika’nın trance’ın Mekke’si, iki okyanusun ve sonsuz etkinin buluşma noktasıdır. Yerel nüfus, Afrika, Fransız, Hollanda, İngiliz, Hint ve Malezya kökenlilerden oluşan çeşnili bir karışımdır.  1994 yılında insanların ırklarına göre ayrıldığı ve sınıflandırıldığı Aparteid sistemi kaldırılmıştır. O günden bu güne, Güney Afrika tüm ırklara, dinlere ve kültürlere hoşgörüyle yaklaşan bir ülke olmuştur; bu sayede trance’ın köklerini salacağı bereketli topraklara dönüşmüştür.

 

90’ların ortalarında yurtdışına seyahat eden bir avuç genç Güney Afrikalı ülkelerine döndüler. Bunların bazılar Goa’da, diğerleri ise Hollanda, Almanya ve İsrail’de bulunmuşlardı ve DAT, mini disk ve nadir vinyllerle yanlarında bu yeni müzikleri de getirdiler. Bu müzikleri, dünyanın dört bir yanından gelen gezginlerle yabancı topraklarda yıldızların altında dans ederken keşfetmişlerdi.

 

(ilk zamanlar…)

Fransa’dan (Dhya ve St. Pierre) ve İsrail’den djler Güney Afrika’yı ziyaret ettiler ve dönemin ilk açık alan tekno/rave partilerinde çalarak kalabalıkları psychedelic trance ile tanıştırdılar. Conscious Dreams (sonrasında Alien Safari) küçük son dakika partiler düzenlemeye başladı. Açık alanda yaktıkları büyük ateşlerin yanında, sahillerin kenarında, ormanların içinde dans eden belki yüz kadar insanın bir araya geldiği küçük gruplardı bunlar…

 

Pstyrance önce Logos, ardından ise Getafix gibi efsanevi psy-trance klüplerinin açılmasıyla kapalı mekânlara da sızmaya başlıyordu. 99/2000’deki Millenium Festivaliyle ise kıyılarımıza gezginler vurmaya başladı ve iddialı uluslararası line up’lar hazırlandı. 2002’deki Solar Eclipse festivali, Güney Afrika psy-trance hikayesinin diğer bir temel taşı olan muhteşem bir festivaldi; günümüzde binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen festivallerin gerçekleştiği sahillerin yeşermesi, o zamanlar gelen birkaç yüz insanlık minik alt kültürümüze borçludur. Organizatörlerden Vortex 90lı yılların ortasında, bir daha arkasına bakmadan technodan psy-trance’a yöneldi ve ülkedeki çoğu kaliteli açık alan etkinliklerinin liderlerinden biri haline geldi.

 

Alien Safari halen faaldir ve bu ikisi, bir etkinliğin ticari kaygılarla işin ruhundan uzaklaşmadan nasıl devasa bir takipçi kitlesine kavuşabileceğinin örnekleri oldular. Halen orijinal Goa ruhuna sadıktırlar. 2000’den 2010’a dek insanlar daha fazla partiye, daha fazla organizatöre ve Güney Afrika’nın ilk trance labelına kavuştular… Microdot, Afrogalactic, Timecode, Nano, Nexus media, Sanskara… Kısa zaman içinde sanatçılarımız küresel sahneye yeni soundlar taşımaya başladı.

 

Manzara genişledikçe, partiler de genişledi ve başlarda bazen haftada iki, hatta üç etkinlik düzenlenir oldu! Ancak tüm organizatörler, bir araya gelmeleri ve tribe olarak çalışmaya başlamaları ardından, yıllık bir zamanlama planı hazırladılar ve tüm mevsim boyunca her tarza ve zevke hitap eden sağlam bir etkinlik line up’ı oluşturdular… ve bu, Güney Afrika’yı DÜNYA’nın en büyük psy-trance merkez- lerinden biri olmasını sağlayan birlikte çalışma ruhudur…

 

(Güney Afrika’nın psychedelic tarihine daha derinlemesine bakmak için, Tune Raider tarafından hazırlanan ve ilk partileri, röportajları ve orijinal görüntüleri içeren belgeseli izleyebilirsiniz…

 

http://www.youtube.com/watch?v=Dzl48xzZp4w

 

Bizi bugünlere getiren…Günümüzde

 

Şuan Güney Afrika, ormanlarda düzenlenen küçük underground bir parti olsun veya yüz iki yüz arkadaşınız ile sahillerdeki bir parti; ya da Afrika’nın gökyüzü altına birlikte dans eden 5000’den fazlası ile sıkı dört günlük bir festival olsun, herkesin damak tadına hitap edecek sağlam trans sahnelerine sahiptir…Her festival kendine özgü vibe’ını yaratmaya çalışır ve tüm organizatörler tüm sezon boyunca hemen her hafta sonu, birbiriyle çakışmayan zamanlarda partiler organize etmek için bir arada çalışırlar. Festivallerin çoğunda iki dans pisti bulunur; bunların birinde parti boyunca trance’ın her türü yansıtılır: progressive’den minimal, full on’dan psychedelic, dark psy ve melodic groovy gündüz tune’larına … tüm türlerin güçlü birer dinleyici kitlesi ve partinin başından sonuna uyumlu bir akış yaratmayı başaran organizatörleri vardır. Daha küçük diğer sahneler ise genellikle chill ambient içindir, zaman zaman ise alternative minimal ve tech, break …vb. sesleri yükselebilir.

 

Prodüktörler

 

Çoğu Güney Afrikalı sanatçı dünya çapında biliniyor ve seviliyor. Her ne kadar insanlar tipik ‘Güney Afrika sound’undan bahsetse de, aslında her bir iş tamamen özgün ve günümüzde ‘Güney Afrika sound’ çok yönlülük ve bireysellik anlamına geliyor; aşağıdaki liste de bunu doğruluyor. Hepsinin paylaştığı ortak özellikleri ise KALİTE!

 

Dinlenesi bazı ünlü Güney Afrikalı prodüktörler:Headroom, Artifakt, Protoculture, Pitchikers, Broken Toy, Lost and Found, Commercial Hippies, Frozen Ghost, Shift, Slug, Xatrik, Zion Linguist, Rabdom L. ...

 

Ve şuanda Güney Afrika’da müziğini yayan bazı prodüktörler:Rubix Qube, Biorythm, Deliriant, Solar Axis, Chabunk, Shockwave, Parallax, Killer B…

 

Ne zaman gelinir/ne beklemek gerekir?

Yılın hangi döneminde ziyaret etmeye karar vermiş olursanız olun mutlaka gerçekleşmekte olan bir ‘psy’ etkinliği bulacaksınız. Ancak yaşamak istediğiniz Güney Afrika’nın rakipsiz açık alan etkinlikleri ise, gelinecek en iyi zamana festival dönemidir. Biz burada yaz sezonunda neredeyse dokuz ay süren (Eylül’den Mayıs’a dek), hem hafta sonları gerçekleşen her boyutta açık alan etkinlikleri, hem de Çarşamba, Perşembe ve Cumaları club geceleri ile size bir sonraki festivale dek eğlence halinde tutacak festivallere sahibiz…

 

Konaklama imkânları çeşitli ve ucuzdur. Sırt çantalıların çoğu, kapı önünüzde capcanlı gece hayatının ve yürüme mesafesinde dükkânların, pazarların ve toplu taşımanın bulunduğu şehrin tam kalbinde kalırlar. Çoğu sırt çantalı ve funky shoplarda dağıtılan flyerlar sayesinde partiler hakkında bilgi edinmek çok kolaydır. Partiler hakkında aradığınız tüm bilgileri bulacağınız ücretsiz yerel müzik dergisi BPM’ye de göz atabilirsiniz. Flyerlar ve ithal psywear için Long Street’teki SKA’ya; flyerlar, yerli cd’ler ve psy djlerinin ve partilerin isimlerini alan pizzalar için Sea Point’teki Call-a-pizza’ya uğramakta da fayda var!Ulaşım toplu taşıma ve taksi ile yeterince kolaydır, ancak partilere gitmek istiyorsanız araba kiralamanız (ucuz) tavsiye edilir… Bazı organizatörler ve sırt çantalıların da, size parti alanına güvenli ve konforlu biçimde götürüp getirebilecek ulaşım imkanları sağlamaktadır.

 

Sezonun önemli festivalleri:Cape Town: Vortex, Alien Safari, Groovy Troopers, Beartrap, Earthdance, Origin, The Village, Psynopticz, Disasterpeace, MMD ve görkemli yılbaşı partisi: Rezonance.Johannesburg: Fu Cha gatherings, Orbit Productions, Red Eye, Teknotribe.Doğu kıyısı boyunca uzanan Knysna, Port Elizabeth, East London ve Durban gibi güzel sahil kasabalarında daha küçük partiler ve Transkei’de hasat partileri düzenlenir.Kışın ise çılgınlık, Çarşamba’dan Cuma’ta haftalık Psy club etkinlikleri ve hafta sonu daha geniş katılımlı etkinliklerle kapalı alanlara taşınır. Ben Güneye Afrika’nın muhteşem güzelliğin, sıcak insanların ve inanılmaz partilerin ülkesi olduğunu gördüm. Güney yarımkürede olduğundan fiyatlar oldukça makul ve Türkiye’de/Avrupa’da kış yaşanırken, burada yaz. O yüzden kendinizi kışın durgunluğunda, battaniyelerin altında, güzel Afrika gökyüzü altında dans etmeyi hayal ederken bulduğunuz zaman… biletinizi ayırtın, güneş kreminizi çantanıza koyun ve bir süreliğine bizi ziyarete buraya gelin… Büyük ihtimalle hemen dönmek istemeyeceksiniz… Gelin ve görün, pişman olmayacaksınız!

 

(Yazarlar) Dide Yapar & Bruce Abrahamse

 

Links: (Bağlantılar) S.A Psytrance forum

websites:

www.bomelakiesie.co.za

www.3am.co.za

www.bpmonline.co.za

Festivals and party organizers:

www.intothevortex.co.za

www.aliensafari.net

www.groovytroopers.co.za

www.psynopticz.co.za

www.beartrap.co.za

 

www.fu-cha.comLabels:

www.nanorecords.co.uk

www.nexus-media.co.za

www.timecode.co.za

www.organik.co.za

 

Décor and stretch artists:

 

Carin Dickson (Artescape): www.artescape.com

Shaun Russel: Facebook.com/Psydtracked.Productions

 

Backpackers/ticket outlets:Ashanti travel lodge:

 

www.ashanti.co.zaSKA: www.facebook.com/pages/...ska-clothing/297161308058

Call A Pizza: http://www.callapizza.co.za/Hemporium: www.hemporium.com

“Özgürlüğe doğru bir milim olsun ilerleyebilmek istiyorsak, dünya vizyonumuzu ters yüz etmemiz gerekir. Bu muazzam bir çaba  alacaktır. Buna rağmen, daha büyük  bir mutluluk yoktur. Benliğinin sonsuzluğunda fethedeceğin bu bir milim, olaylar dünyasındaki okyanusları yutabilir.

 

dreamer