MAJI 03 – Şubat 2008

 

DUB

Türkiye'den dub ve reggae vibrasyonları reggae.bloggum.com

Dub müziği daha çok enstrümental reggae olarak bilinse de teknik olarak daha farklı bir yapıya sahiptir. Dub müzik, var olan parçaların 45'lik plakların arka yüzlerinde, genelde enstrümantal çeşitlemeler olarak sunulur. İngilizce karşılığı (version) ile anılan bu çeşitlemelerin karakteristik özellikleri parçanın bas ve davul bölümlerinin ön plana çıkarılmasıdır. Enstrümantal parçalarda çoğunlukla echo, reverb gibi ses efektleri kullanılarak yeni vurmalı bölümler eklenir ve vokallerin büyük bölümü ya da ana enstrümanlar kullanılmaz. Canlı performanslarda kullanılan şimşek, gök gürültüsü, kuş, su sesleri gibi efektlerle zenginleştirilen, yoğun biçimde bas frekansların kullanıldığı mixler üretilir.Bu tür müziğin mucitleri olarak iki isim ön plana çıkıyor, King Tubby olarak bilinen  Osbourne Ruddock ve ''sıyrık'' lakabıyla bilinen nam-ı diğer Lee Scratch Perry.1967 yılından beri plakların B yüzünde deneysel olarak boy gösteren dub çalışmaları 1972’de albüm olarak raflardaki yerini alıyor. Osbourne Ruddock, aka King Tubby "King Tubby's Version" or "Drum & Bass by King Tubby's” ile kafasındaki Dancehall rüyasını gerçekleştirirken; Lee Scratch Perry ise Jamaica Kingston’da gospel bir klisenin önünden geçerken dinlediği melodileri “Cloak And Dagger” albümüne taşır...Ve böylelikle dub hadisesi başlamış olur...

 

Dönemin roots dub olarak tabir edilen önde gelen grupları ve albümleri ise;    Prince Buster - The Message DubwiseAbyssinians - Declaration Of DubJoe Gibbs - Dub Serial Upsetters - Blackboard Jungle DubRevolutionaries - Revival Augustus Pablo - Ital Dub Dub Specialist - Ital Sounds & System Jah Lloyd - Herbs Of Dub Tommy McCook & Aggrovators - King Tubby Meets The Agrovators At Dub Station Sir Coxsone Sound - King Of The Dub Rock Parts 1&2Revolutionaries - Musical Dub Attack...ve uzun bir liste olacağından ismini yazamadığımız onlarca Rasta ikonunu ekliyebiliriz....Rahmetli Bob Marley'in 11 Mayıs 1981 de ebediyen Zion’a göçtüğü yılla beraber roots dub'da yerini başka bi devrime bırakır. Yeni sitilin adı: * Electronica Dub'Yine içinde Rastafarian nameler bulunduran, köklere benzeyen ama genelde akustik yerine digital sesler tercih edilen, dansa daha yatkın bir türdür.Türün bu örneğinde Dub dansı da şekillenmeye başlar. İleriye geriye doğru sallanmalar ve bir şaman rahibine benzer ritmik kasılmalar... Bu döneme damgasını vuran çok fazla grup ve şahsiyet vardır. Bazıları aralarından Reggae dinleyicileri açısından sıyrılır ve sivrilir.LKJ olarak bilinen ingilterenin en öenmli on şairinden biri kabul edilen Linton Kwesi Johnson electronica sound’a direnen ve şiirlerinde devrimsel sözleriyle Babylon’u terk etmeyi değil kalıp savaşmayı tercih eden ruhani bir liderdir.

 

Diğer bir yandan ritim duygusundaki güçlü nabız atışıyla deli profösör olarak bilinen Mad Proffosor hem Rasta jargonundan bahseder hemde müzikle yıkmaya çalışır Babylon’u...Öte yandan bahsi geçen türe tam anlamıyla örnek vermek gerikirse:African Head Charge - My Life In A Hole In The GroundSuns of Arqa-Wadada MagicDub Syndicate-Pounding System...ve bir kaç buna benzer ikon daha...Yüzyılın sonuna doğru Dub müziği çeşitlilik gösterip yeni yeni tarzlara yeni yeni triplere büründü, dönüştü, çalındı. Herkes Dub'layacak bişiler buldu..  * Ambient Dub , Experimental Dub, Techno-Dub gibi ıvır zıvır sesler talebe göre, nabza göre şerbet edildi.Tüm bir albümü dinleyebileceğiniz bir kaç grup çıktı bunların arasında..Thievery Corporation ve Zion Train Sound System ilk başta akla gelenler.Yurdumuzda ise bu türde bişiler yapmaya çalışan kötü örneklerden Babazula  gibi grubların yanı sıra İlhan Erşahin’in U-Roy la beraber yaptıkları “Love Trio in Dub” gibi çalışmalar bizi gururlandırıyor...Yazımızı daha fazla uzatmadan bilindik bir rasta deyimiyle veda etmek istiyoruz.One Love, One Heart , One Aim , One Destiny , One People , One Unity , One Jah ... RASTAFARI.

"Ey Kardeş .......,

 

bu uyarıyı vermek görevimdir. Aramızdaki gizlilik Taahhüdünü unutma - çünkü Güç Sessizliktedir ve Bilgeliğin Tohumu Sessizlikte ekilir. Karanlıkta ve Sırda yeşerir.

 

Hermetic Order of the Golden Dawn, Neophyte (ilk dereceye giriş) İnisiyason Ritüelinden(1)