MAJI 03 – Şubat 2008

 

Buda

Mustafa Büyüközer, DÖVÜŞ SANATLARI / sh. 49

Mükemmel ve tam uyanışa ulaşmadan önce, Buda bir Bodhisattva, yani “Uyanış’a adanmış” bir varlıktır.Sanskritçe’de bodhisattva kelimesi, (bodhi) “aydınlanma” (sattva) “gerçek” anlamına gelmektedir.

 

Buda hakkında yazılabilecek çok şey vardır. Tam anlamıyla ayrı bir kitap konusudur. Bu yüzden temel felsefesiyle ilgili olarak yazabileceğimi düşündüğüm bazı şeyler var. Bunlar, size Budizm hakkında bir fikir verebilir. Öncelikle şunu unutmamalıyız; Budizm, bir yaşam tarzıdır. Yaşamın her alanında uygulanabilecek öğretilere sahiptir. Çok eski bir öğreti olmasına rağmen günümüzdeki birçok psikolojik ve felsefi paradoksları basit açılımlarla çözebilmektedir.    Gelelim Buda’nın hayatı ile ilgili kısa bir açıklamaya..Buda, Konfiçyus zamanında, Hindistan’da yaşamaktaydı. Bu iki kişi de aynı zaman dilimi içinde yaşamıştır. Buda, insanların mutsuzluklarından çok etkilenmekteydi. Bundan dolayı, rahat yaşamını (prenslik hayatını) bırakarak, insanların bu durumda neden olduklarını ve nasıl mutlu olabileceklerini bulabilmek için çeşitli gayretler göstermeye çalıştı. Uzun süren bir araştırma sürecine girdi. Farklı ızdıraplar ve çileler çekti. Sonunda bir düşünce sistemine ulaştı. Şöyle ki:“ Acı ve çile insan hayatı için doğal bir süreçtir. Yani her insan hayatında farklı acılar yaşar. Bundan kaçamayız. Ama en büyük acılarımız, yaşama ve varolma kaygısındandır. Eğer arzularımızı, ihtiraslarımızı ve hırslarımızı ortadan kaldırabilirsek acılarımız da son bulacaktır. Bunu başarabilmek için de, arzularımızı, ihtiraslarımızı ve hırslarımızı körükleyen ihtiyaçlarımızı en alt seviyeye indirmemiz gerekmektedir. Özellikle de ihtiraslarımıza kapılmamalı ve peşinden koşmamalıyız. Tüm bunlara da, başkalarının acılarını da paylaşabilmeyi ve giderebilmeyi de eklemeliyiz. Bu bilinci yakaladığınızda, hiçbir canlıya zarar veremezsiniz. Tüm canlılarla, hayata dair ortak paylaşımlar söz konusu olacaktır. Paylaşım, sevgi ve kardeşliği besler.”“Tüm dünya, olayların aksettiği bir hayal ve ayna gibidir. Buna bağlı olarak ,  dünyada yaşadıklarımız gölgelerden ibarettir. Sonsuz hayatın mutluluğu için bu gölgelerin, dışına çıkmamız gerekmektedir. Böylece ışığa kavuşmuş oluruz. Yani tam anlamıyla aydınlanmış bir insan oluruz.”  Buda, anlam olarak aydınlanmış insan demektir. Felsefesi ve öğretileriyle, Dünya için çok önemli bir insandır. Fakat  onu anlamak, ayrı bir çaba ve düşünce gücünü beraberinde  getirir…

"Ey Kardeş .......,

 

bu uyarıyı vermek görevimdir. Aramızdaki gizlilik Taahhüdünü unutma - çünkü Güç Sessizliktedir ve Bilgeliğin Tohumu Sessizlikte ekilir. Karanlıkta ve Sırda yeşerir.

 

Hermetic Order of the Golden Dawn, Neophyte (ilk dereceye giriş) İnisiyason Ritüelinden(1)