MAJI 04 – Mayıs 2008

 

Brezilya

 

Brezilya , Güney Amerika'da yer alan, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir.Bu ülkeye giderken vize almanız gerekmiyor. Rio de Janeiro, Brezilya'nın ikinci en büyük kentidir. Her Şubat sonu veya Mart başı düzenlenen karnaval, Rio'nun en önemli kültür olayıdır. Bu karnavalın kaynağı,15.yy'da doğuda,Portekiz'deki eğlence geleneğidir. Rio,yıl boyunca genel ve eğlence şovları gibi birçok kültürel olaya ev sahipliği yapar. "The Rock in Rio For a Better World Festival" oldukça ünlüdür ve birçok uluslarası sanatçıyı biraraya getirir.

 

Brazilya; ormanlar,konserler,plajlar,dağlar,karnavallar,festivaller..diye devam edip giden yorucu bir hayata sahip.:) Birçok ırktan,renkten,çeşit çeşit insanı, uyum içinde,barışçıl bir şekilde beraber eğlenirken görebilirsiniz.

 

Capoeıra Capoeira Brezilya asıllı bir savunma sanatıdır. Brezilya' da yaşayan Afrika asıllı kölelerin kendilerini savunmak için geliştirdikleri bu saldırı kökenli spor bugün Brezilya başta olmak üzere Dünyanın 48 ülkesinde resmi olarak yapılmaktadır. Estetik görünümü ve katı formlara sahip olmayışı Capoeira' yı diğer savunma sanatlarından ayırır. Birçok insana göre Capoeira bir savaş sanatı, savunma sanatı ya da sadece bir dans olabilir. Brezilya'daki Capoeira'nın kökenlerini yaratan köleler için Capoeira 'Özgürlüğe giden yol' olarak kabul görmüş.

 

Capoeira, RODA adı verilen insanlardan oluşan bir çember yada yuvarlak daire yada yarım daire içerisinde 2 kişi ile belli stillerde ve ritimlerde oynanan bir oyundur. Bu oyunun adı JOGO' dur. RODA çemberinin ve JOGO ( jogu ) oyununun belli töresel kuralları vardır. RODA, orkestra'yı da içinde barındırır. Oyun müzik eşliğinde, saldırı ve savunma kavramları temel alınarak oynanır. Bu oyunda rakipler birbirlerine ağırlıklı olarak zihinsel ve bunun yanında fiziksel üstünlük sağlamaya çalışır. Fakat saldırılar ve üstünlük kurma, yıkma anlamında değil aksine birliği ve uyumu sağlamak içindir.

 

Cennetsi doğa güzelliğiyle Bahia sahili,derin mavi gökyüzünün altında,muhteşem deniziyle, psychedelic kültürü bir araya topluyor. Bu sahil, Brezilya'lıların 90'lardan beri Goa'sı gibi.  Brezilya'da sürekli iyi organize edilmiş psytrance partileri yapılıyor. Bahia sahillerinden sonra özellikle Sao Paulo'da, sizi alıp başka yerlere götürebilecek partiler, festivaller, sanki sakin kalmanızı engellemek ister gibi..

 

Güneş sürekli çevrenizde parlıyor...

" Sessizlikte çalışan ve sadece Sessizliğin ifade edebileceği Evrenin Hakimi adına, güneşin doğduğunu ve gölgelerin kaçtığını beyan ediyorum...

 

" Hermetic Order of the Golden Dawn, Neophyte (ilk dereceye giriş) İnisiyason Ritüelinden(1)

 

Bir gün uykuya dalsan ve rüya görmeye başlasan, seni hiç uyandırmasalar sen yaşadığın, gördügün herşeyi gerçek sanmaya başlarsın...