MAJI 02 – Ocak 2008

Boom Festival

 

Boom festival 2 yılda bir  düzenlenen küresel sanat, müzik ve kültür buluşmasıdır. Festivalin merkezi Portekizin Idanha-a-Nova gölünün hemen yanıdır.Boom festivali, sadece bir müzik organizasyonu olarak görmemek gerekir. Binlerce PsyTrance dinleyicisini en son psychedelic ses ve görseller, sanat yapıtları ve seminerlerle, dünya gezegenimizden ve ötesinden insanların, enerjilerinin, bilgi ve bakış açılarının uyumlu yakınlaşması yaşanır.Çok yönlü hazırlanan bu organizasyon, Ağustos ayının dolunayında yapılmaktadır. Boom organik dünyamızı siber dünyamızla harmonik bir şekilde sentezlemekte... Boom festival , Barış, sevgi, birlik ve saygı konseptinde oluşturulmuş ve geliştirilen bir festival olarak benzerlerine ışık tutmaktadır.

 

BİLİNÇ EŞİĞİ MERKEZİLiminal; bilinç eşiğine ait. Latince ‘limen’ eşik,başlangınç anlamına geliyor. Bilinç eşiği durumunun karakteristik özellikleri, anlam bulanıklığı, açıklık ve belirsizliktir. İnsanın kimlik algısı,bir dereceye kadar yönlendirilmeyi de beraberinde getirerek yok olur.Algılama eşiği, sizin normal düzeyde düşünen, anlayışlı ve rahat tavırlı biri olarak yeni bir şeylere açık olmaya geçiş dönemidir. Antropolog Victor Turner’a göre; bir ritüelin bilinçsel safhası, kişinin  ‘ortada ve arada’ , ‘ne burada ne orada’  olduğu bir periyottur. Boom işte bu konseptte, bilincin yükseltilmesi ve yükselen bilinçlerin ortak paylaşım alanı olarak düşünülebilir.

 

Boom 2006, yine bir başka evrimsel döngü yarattı. 1 haftalığına geleneksel zaman ve yer, kendini gerçek zaman, açık kaynak ve düşsel deneyime bıraktı. Festivalin gerçekleştiği  ‘bilinç köyü’  global iletişimin odak noktasıydı. 6 gün boyunca uzak diyarlarda bilinmeyen topraklarda, kültürün,sanatın, tarihin ve yaratıcı hayal gücünün keşfi sürdü.Sezgisel ortamın yaratımında birçok ilgili bileşen geliştirilerek tüm alanda bilinç, beden ve ruh girdabı yüksek seviyeye ulaştı. Festival planı bambu tapınaklarla güçlendirildi. 34 günlük workshop ile 11 akşam sunumu yer aldı.18 farklı etnik özelliğin mitolojileri, bütünleyici felsefeler ve güçlendirilerek ve doğa bütünlüğü inancına dayalı yaşam teknikleri üzerine dikkat çeken konu ve programlarından oluşan bir anlatımı vardı.7 gece için, toplam 24 ilginç film ve birçoğu Avrupa galalı belgesel perde aldı.

 

İlk olarak 1997 yılında yaklaşık 3500 kişilik bir grupla başlayan Boom, konseptini ve kitlesini 2000 yılında yakalamayı başarmıştır. 2000 yılında,elektro ve minimal müziklerin en iyilerini  ve ayrıca reggea  tarzınıda grup ve sanatçıları bünyesinde dinleyiciyle buluşturmayı başarmıştır. Büyük dans sahnesine ise tam 12 000 kişi toplanmıştır. Bu Avrupa’da yapılan bu tür bir popülasyon için  en büyük organizasyonlardandır. Boom’un sadece işitsel bir organizasyondan ibaret olmaması, onu küresel bir iletişim aracı haline getirerek hem katılımcıları hem de hazırlayanları için gerçek bir serüven haline getirmektedir. Boom 2006 organizasyon açısından çok gelişmiş bir performans sergiledi. Tabiki de her organizasyonda aksaklıklar yaşanmakta fakat gerek festival bölgesi gerek sanatçıların performansları açısından tatmin edici oldu.

 

Gerçek bir Psy-Fest arayanlar için Boom doğru adrestir. Dünya çapında yapılan bu tür organizasyonların başında gelen Boom, mistik birçok unsurun yanında Avrupayi bir PsyTrance kültürünü  sentezlemektedir. Portekiz’in bu güzel bölgesinde yapılan Boom Festivali’ne katılmak isteyenleri, hem hava hem de insanların sıcaklığı açısından farklı bir serüvenin beklediğini  söyleyebiliriz.

Sessiz  Ses

 

Zihninin uzayında bir şey seç. Dışında hiçbir şey kalmayana dek.. ve bunu öyle mükemmelleştir ki yeniden ve olduğun gibi varol kendi zihninde..

şimdi dinleSessiz Ses-i

Tepkisiz kal öylece, düşünceler üreten yanılsamalar uyandıran, duyuların efendisi.!Bu ilk değil ki, defalarca aldanış…

Sessiz ses, titreşiyor...

Gecenin en kuytusunda, sessiz bir dağ, sessiz bir ateş ve sessiz bi şaman dans ediyor.

Sessiz ses, titreşiyor...

Soğun hükümranlığında, yükseklerden, yükselen titreşimlerden sessiz bir titreşim geliyor...