MAJI 17 - Kasım 2010

 

Boom Festıval 2010

Fotoğraf ve Yazılar: Kerem GÜNER silvergunmachine.com

Geçtiğimiz 18-26 Ağustos tarihleri arasında,Portekiz'in İspanya sınırına yakın Castelo Branco yakınlarındaki Idanha-a Nova Gölü'nün yarı kıyısını kaplayacak kadar dev bir alanda dünyanın en büyük açık hava Elektronik Müzik Festivali BOOM 2010 yapıldı. Her iki senede bir gerçekleştirilen ,neredeyse bir müzik şehri görünümdeki festival,bu sene sınırlı sayıda bilet dağıtımıyla, 26.000 katılımcıya inanılmaz anlar yaşattı ve silinmicek hatıralar bıraktı.

 

Beş ayrı ana Stage'de, 400'ün üzerinde,dünyanın her yerinden gelen ve her tarza yönelik Dj ve Set,birçok sanatcı ve müzisyen 8x24 non-stop performans sergiledi. Stage'ler,elektronik müzik tarzlarına göre; Progresive, Psy-Trance, Full-On, Dark... seven sıkı elektronik müzik dinleyicileri için- DANCE TEMPLE-,Clup Tarzının en iyi Dj'leriyle- GROOVY BEACH-,Chıll-Out,Ambient'in sakinliğini sevenler için -AMBIENT PARADISE-, birbirinden değişik dünya enstrumanlarının tınılarını ,etnik ve kültürel müzikleri tatmak için -SACRET FIRE ve DROP- inanılmaz görsellikleri, vizyon, ışık ve ses düzenleriyle Festivalin ana atar damarlarıydı.

 

Idanha-a Nova Gölü, festival için çok iyi bir avantaj. Kıyı şeridi tamamen doğal bir plaj. Göl gayet temiz ve yüzmek için çok ideal. Burayı iyi bilen Nihilistler, tüm plajları özgürce dolduruyorlar. Yani yanınızda bikini veya mayo götürme ihtiyacınız yok.Gölün gün batım ve doğum manzaraları doğa harikası. Ateşler ve fenerlerle süslenmiş koylarda elinizde makinenizle saatler geçirebilirsiniz. Öğlen saatlerinde Tripical Beach'de kendinize güveniyorsanız Dj Kabinine geçip Live Performans sergileyebilirsiniz!

 

Doğal yaşama duyarlı Festivalin tüm kullanım suyu ,arıtma tesislerinde arıtılan göl suyundan.Aynı zamanda tuvaletler anında kendini arıtma sistemiyle gayet kullanılabilir durumda.Festival, doğal dengeyi koruma,atıklardan fayda elde etme,doğal malzeme ve hatta çöplerin pratik kullanımı konularında mühendislik ve sanat harikaları sergiliyor.Bunların en büyük örneği,inanılmaz süslemeleriyle ve çıkardığı melodilerle çöpten inşa edilmiş bir tapınak.Tapınak çöpler ve hurdadan inşa edilmiş,en çok kola kutu ve kapakları kullanılmış .Bir program tarafından yönlendirilen ,inanılmaz mekanik bir düzenin davul,zil ,çan,gong gibi çalgılara vurmasıyla, Mantralar çok tınılı melodilere dönüşüyor.

 

Festivalin en büyük ve önemli alanlarından biri de Healing Area.Festivalin tüm karmaşa ve yorgunluğundan uzaklaşmak istiyorsanız,Meditasyon ve Yoga'yla ilgileniyorsanız,Relax havuzunun bulunduğu,çeşitli Mantra'ların canlı çalındığı,herbal bitkilerden hazırlanmış çaylarıyla,özellikle güneşin gölden batışının en iyi izlendiği,sahil sonundaki bu yerde sıhat bulabilirsiniz.

 

Ama herşey bi yana,benim ve tahminimce katılımcıların en çok tercih ettiği bir yer var. Bir Mantar Köyü:! Elf kıyafetli, sivri uzun kulaklı misafirleriyle, inanılmaz ışık ve süslemeleriyle, mantardan şirin dükkanları, tatlıcıları, ile bir müddet sonra hep burada yaşamışsınız ve yaşayacakmışınız hissini veren büyülü bir köy! İçinde, aynı zamanda kız kıza dedikodu yapabileceğiniz büyük bir feminen çadırı var. Aynısından bir tane de erkeklere. Ama üçüncü son çadırın adı Love Temple....

 

Kibar yapısı ve çok hoş tasarımıyla Drop Sanat-Kültür Merkezi Resim Sergisi'nde Digital-Art, Psychedelic Tasarım ve Backdrop tarzının önemli isimleri vardı. Andy Thomas, Amanda Sage, Carey Thompson, Luke Brown, Keerych Luminokaya ve daha sayamadığım birçok önemli isim, Intervision Galery'de yer aldı. Sergi arkası dev salonda ise çeşitli çevre konferansları, tiyatro müzik gösterileri ile sosyal terapi uygulamaları yapıldı.

 

Festivalde gayet yüksek güvenlik önlemlerinin yanı sıra, bizdeki Akut tarzı bir kuruluş olan Bomberos,kurtarma-ilk destek ve yardım,hastane konularında tam destekli yer aldı. Sadece bambu ve kilden yapılmış zarif ve sade Dow Tow katılımcılara internet, telefon, banka, bilet satış, info konularında hizmet verdi.

 

Müzik ve dans keyfinizin yanısıra birçok süslü dükkandan oluşan çarşıda, bayağı uzun vakit geçirebilirsiniz.Tüm ilginç aksesuar,kıyafet ve hediyelikler burada. Özellikle satılan ürünlerin kültürel el işi ve doğal ürünlerden olmasına dikkat edilmiş.Gün içi hemen her yerde animasyonlara katılabilir ,eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.Ama bunlardan en güzeli bence göl kenarındaki kocaman bir balığın ağızından girdiğiniz ve karnında seyrettiğiniz 3D dev Kaleidoskope gösterisi. Boyut ,renk,derinlik konularında size ciddi optik yanılsamalar yaşatıyor. Bu vizyon show ,gösterim tekniğini bir sır gibi saklıyor.

 

Bu arada Portekiz'de uyuşturucu kullanmak yasal.Sadece satmak yasak.Bu anlamda Festival bilinçli bir şekilde konuya eğilmiş.Tüm keyif verici ve psychedelic maddeler,gösterdiği tepkiler ve zararları konusunda Erowid .com bir bilgilendirme çadırı açmış. Kıyı tarafında ,içi tüllerle süslenmiş dinlenme odalarının bulunduğu bir sağlık ünitesi var. Adı Kozmik Area. Eğer bir kullanıcıysanız ve kullandığınız maddeden dolayı bir problemle karşıkarşıyasanız, burada ilk müdahale olarak psikolog ve doktorlardan yardım alabiliyorsunuz.Ve en ilginci, kullandığınız maddenin gerçekte ne olduğunu ve orjinalliğini öğrenmek istiyorsanız Festivalin bir de Drug Tester Merkezi var.

 

Festivalde en ilginç ve en hoşuma giden şeylerden bir tanesi de,herhangibi bir kişinin, herhangibi bir zamanda başlattığı ve koyların birinden diğerine,sırayla bir baştan öbür sona, bir çığ gibi büyüyen,ve sizin de mutlaka katıldığınız, ıslık, alkış, çığlık, düdük, tamtam seslerinden oluşan Meksika Ses Dalgası..Günde 5-6 kez bu toplu coşkuyu yaşıyorsunuz ve birden diriliveriyorsunuz.Bir çoğunuzun bu yazıyı okuduktan sonra Boom' gitmeye ne kadar çok heveslendiğini tahmin edebiliyorum. Uçak biletlerinizi önceden ayarladığınız takdirde herşey dahil 2000 TL gibi bir maliyeti var. Bir çalışan olarak günümüzde bu miktarın önemsencek bir para olduğunu biliyorum. Ama size iyi bir haberim var. Buraya gitmenin bedava yolunu biliyorum....Bu tür organizasyonlara önceden gönüllü olarak başvurur ve festivallerin ön hazırlıklarında bir kaç hafta çalışırsanız,yeme içmeniz dahil hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Belkide arka arkaya olan festivalleri kovalayarak Dünyayı bile gezebilirsiniz.:)))

 

Boom dünyanın en büyük açık hava ,elektronik müzik festivalidir.Tüm dünyayla, çıplak ayak dans edebileceğiniz tek yerdir.Boom,tarzınızı seçebileceğiniz,hayat görüşünüzü keskin anlamda değiştirebileceğiniz beyinsel bir patlamadır.Boom,her kültür,din ve toprak parçasına göre değişkenlik gösteren ve nedense her seferinde bizimkisi en doğrudur diye bizlere öğretilen kanun ve ahlaki kurallarla bağımlı kalmaktan çok kültürlerin kaynaşmasını amaçlayan,hatta tüm Nihilistliğinizle, bir haftalığına da olsa , kendinizi gerçek anlamda özgürlüğe bırakabileceğiniz ,Koloni ve Klan Sosyal Yaşama Deneyim Alanlarının ilklerindendir.Dünyanın uyanıp doğallığı ve doğayı kabul ettiğindeki yeni yaşam şeklidir.

 

Festivalin Dezavantajları:Ülkemizden gidecekler için uzak ve uçak biletleri pahalı. Daha yakın ve daha az masraflı, eş değerde birçok festival var.Festival zemininin kum ve tozlu bir toprak yapısında olması çok büyük bir sorun. Yazın en sıcak ayında yapılması cabası.Pistlerde  on binlerce dans edenden havaya yükselen tozlar bir yana, kimi zaman kum fırtınası ve hortumlarıyla karşılaşabilirsiniz.Eğer solunum yollarınızla ilgili problemleriniz varsa ,hatta astım ve toza karşı allerjiniz varsa sakın gitmeyin derim.Paranızı cebinize koyup"hadi ben bir tatile gidip,dinleneyim" demeniz burada hiçbir şey ifade etmez.Çok yorucudur,kişisel kondisyon ve sportiflik ister. En aşağı yanınızda taşıyacağınız yük 25 kilodur.Festivaller doğal yapıyı koruduklarından, doğal yapıda hiçbir değişiklik yapmazlar. Yılan, akrep ve örümcek fobilerinizi yenmeniz gerekir. Survival bu işin hamurunda vardır.

 

26000 kişi fazla bir rakam.Festivale girebilmek ve çıkabilmek büyük sorun.Her yerde uzun kuyruklar oluşuyor.Festival alanı çok büyük. Çadırınızdan en sondaki stageye gitmeniz 5 km.. Alanın büyüklüğü katılımcıları ve ortak ritmi bölüyor.Müzik tarzından çok eğlenceye yönelik bir festival. Özellikle Psy tayfadansanız hiç önermem. Dj ler kötü ve Live Performans çok az. Bu tür festivallerin vaz geçilmez Jonglor Showları  berbat.Gösteri yapanlar çok acemice.Uyuşturucu satıcılarına dikkat etmeniz gerekiyor.İçeride ne olduğu belli olmayan birçok sahte uyuşturucu kol geziyor.Evet,Boom milyonlarca Euro luk şaşalı yatırımının yanı sıra bu dezavantajlara da sahip. Bunlar size uymuyorsa üzülmeyin. Daha şirin ve ruhu  olan, özellikle de müzik tarzınızın peşine düşenler için çok önemli bir festival daha  var ......O.Z.O.R.A. (Budapeşte)

“Özgürlüğe doğru bir milim olsun ilerleyebilmek istiyorsak, dünya vizyonumuzu ters yüz etmemiz gerekir. Bu muazzam bir çaba  alacaktır. Buna rağmen, daha büyük  bir mutluluk yoktur. Benliğinin sonsuzluğunda fethedeceğin bu bir milim, olaylar dünyasındaki okyanusları yutabilir.

 

dreamer