MAJI 11 – Eylül 2009

 

Alex GREY

 

Alex Grey 1953 yılında Ohio Colombus'da  orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası bir grafik tasarımcıydı ve küçük yaşta Grey'in yeteneklerini keşfetmişti. Küçük yaşlarında mahallesindeki ölü böcekleri ve hayvanlarıdan koleksiyon yapar, arka bahçelerine gömerdi. Grey Colombus Sanat ve tasarım kolejinde 2 yıl, daha sonra Ohio'da billboard boyayarak geçirdi. Grey daha sonra Boston müzesi okulunda 1 yıl boyunca kavramsal sanatçı, Jay Jarolav ile çalışma fırsatını yakaladı.Boston müzesinin okulunda, kendisi gibi bir sanatçı olan Allyson Rymland bir araya geldiler. O Grey'in daha sonra eşi olacak kişiydi. Bu dönemde şamanik bitkiler ve agnostik varoloşçuluk üzerine çalışmalarda bulundular. Hatta aynı dönem içinde LSD’yi araştırmak üzerine birlikte geziler düzenlediler. Grey sonraki 5 yılını Havard Tıp Okulunda bulunan Anatomi bölümünde, bedenin yapısını ve kadavraları inceleyerek geçirdi.

 

Grey, Dr. Herbert Benson ve Dr. Joan Borysenko ile ayrıntılı şifa enerjilerini araştırmak için bilimsel deneyler yaptılar. Grey'in almış olduğu Anotomik eğitim ve tıbbi çizim teknikleri onun ileride oluşturacağı "Kutsal Aynalar" konseptinde temel olmuştur.Grey, New York Üniversitesi'nde on yıldır sanatsal anatomi, resim ve heykel eğitmeni olarak ders vermektedir. Ayrıca eşiyle birlikte  New York, Colorado ve California'da ki bir çok Üniversite'de görüntü sanatları dersleri vermektedirler. Grey 1972 yılından itibaren bir dizi sanatsal eyleme geçerek günümüze kadar gelişerek sürdürdüğü konseptler oluşturmuştur. 21 Yaşam, Kutsal Aynalar gibi... Grey izleyiciyi kendi tanrısal doğasına doğru bir yolculuğa çıkarmayı amaçlamış ayrıntılı olarak vücut, düşünce ve ruh temalarını işlemiştir. Kutsal Aynalar ise, bir kişinin biyolojik, kozmik ve teknolojik gelişimi çerçevesinde fiziksel ve ince anatomisini sunmaktadır. Bu projeye 1979 yılında başlamış ve on yıl kadar sürmüştür.

 

u dönemde insan vucuduna yaptığı "x-ışını gerçeği", "çoklu katmanlar", "anatomik ve ruhsal kuvvetler”in büyük etkileşimlerini yansıtmıştır.Grey'in sergileri Dünyanın en ünlü sanat merkezlerinde büyük ilgiyle karşılanmış, ayrıca bir çok tv programınada konu olmuştur. Bir çok konferansta açılış konuşmacısı olarak yer alan Grey, görsel sanat dünyasında önemli bir yere gelerek, tartışmasız bir mihenk taşı haline gelmiştir. Geniş biçimli sanat kitabı Kutsal aynalar, 5 dile çevrilerek 100 bin kopya satarak inanılmaz bir ilgi gördü. Onun kitabına ilham olan ise; sanatı misyon edinerek, sanat tarihi boyunca bir sanatçının niyetini ve vicdan rolünü keşfetmek, insan bilincinin evriminin izlerini sürmek ve manevi açıdan yaratıcı süreci yansıtmaktı. Grey şuan New York'ta eşi ve kızıyla yaşamakta. Halen sanatın iyileştirici gücü ile ilgili çeşitli sanatsal projeler üzerinde çalışmaktadır.

Şaman, zihin-uzayında kendi kaynağıyla nasıl yeniden bağlantı kurulacağını öğrenmiş olan egodur...

 

Jim Dekorne